Chov: co stojí odchovat si vlastního dostiháka?
Publikováno: Pondl, 10.01. 2011 - 18:00:00
Téma: CHOV


Čekají nás volby a tak jejich kandidáti, možnosti a směr, kterým se bude český klusácký sport ubírat, jsou hlavním tématem klusácké obce už od počátku roku. Nedílnou součástí klusáckého sportu je chov. Cvalový sport v Česku je v poslední době stále více založený na tzv. owner-breederech, tedy majitelích a chovatelích v jedné osobě. A nejinak je tomu i v klusáckém sportu. Po zániku chovu klusáka v Tlumačově je náš chov postavený prakticky celý na nich. A to i včetně našich současných (nebo nedávných) největších chovatelů MVDr. Vojáčka, R. Benešové a P. Hykeše z Okřešic, a Mgr. Svobody. Prvně jmenovaným se dařilo prodávat hříbata, ale s prakticky neexistujícím trhem také část jejich produkce musela běhat na dostihové dráze pod jejich barvami.

Naše stáj je přívržencem českého chovu klusáka, ostatně důkazem toho je nejen to, že v letošní sezóně ji budou v Praze reprezentovat pouze koně českého chovu, ale snad i to, že již po dva roky jsme věnovali čestnou cenu nejlepšímu chovateli (předloni MVDr. Vojáčkovi, loni JUDr. Šímovi). I přes zvýšení počtu Breeders Crownů a zavedení chovatelských bonusů a prémií ale musíme konstatovat, že čeští chovatelé-majitelé mají hodně těžkou úlohu dovést své koně na dráhu.


Foto: naše stáj předala loni na závěr sezóny čestnou cenu JUDr. Milanu Šímovi jakožto nejúspěšnějšímu českému chovateli roku 2010

Za dlouhých zimních večerů je čas bilancovat a tak jsme spočítali, co nás stálo odchovat "hříbě" do doby, než bylo registrované poprvé jako dostihový (tedy k 1.1. tohoto roku). Asi i vy budete překvapeni tou sumou …

1/ MISHANO
Náklady na jeho matku (pořizovací cena + 2,5 roku v chovu do odstavu hříběte ) - 145.000 Kč
Připouštěcí poplatek Do The Trot + odchov hříběte do věku, než byl poprvé registrovaný jako dostihový - 41.000,- Kč
Celkem: 186.000 Kč (a pokud bychom počítali i 2,5 roku jeho maminky Miss Kyjov na dráze - tak celkem 424.000 Kč)

2/ QADIR:
Náklady na jeho matku (pořizovací cena + 3 roky v chovu do odstavu hříběte ) - 152.000 Kč
Připouštěcí poplatek Defiant One + odchov hříběte do věku, než byl poprvé registrovaný jako dostihový (tříletý) - 111.000,-
Celkem: 263.000 Kč (a pokud bychom počítali i 2 roky jeho maminky Quincy Kelder na dráze, tak celkem 433.000 Kč)

3/ FASTINO:
Náklady na jeho matku (pořizovací cena + 3 roky v chovu do odstavu hříběte) - 154.000 Kč
Připouštěcí poplatek Vie Agra + odchov hříběte do věku, než byl poprvé registrovaný jako dostihový -49.000,-
Celkem: 203.000 Kč (a pokud bychom počítali i 4 roky jeho maminky Fast Hammering na dráze -tak celkem 373.000 Kč)

Samozřejmě, že tato čísla nejsou úplně přesná, nezahrnují např. veterinární ošetření a povinné očkování (pro zajímavost u Fastina by tak tato částka narostla ještě o asi 12.000 Kč). Také při započítávání dostihových nákladů na kariéru jejich matek byla vzata jen suma nákladů na trénink trenérovi a byla ponížena o dostihové výhry (chybí tedy zápisné, doprava, ustájení a veterinární péče, které by tuto částku ještě o pěknou sumu zvýšily).

Domníváme se, že stabilní a seriózně fungující dostihový provoz je v současné době to, co owner-breedeři (a samozřejmě i ostatní majitelé klusáků) potřebují. Průměrná výhra na koně totiž klesá a to určitě není pozitivní. Podle ročenky UET byla výhra v sezóně 2002 v Česku na koně 1124 euro, zatímco v sezóně 2008 klesla na 1035 euro. A škoda, že neznáme čísla z posledních dvou sezón. A určitě nemusíme připomínat, že náklady na koně neustále rostou…

Po zamyšlení se nad tím, kolik jsme za odchování našich koní utratili, notně musí napadnout člověka něco o chybějícím zdravém rozumu. Kdybych neinvestovala peníze do Fastina, mohla jsem si před půldruhým rokem za prakticky stejné peníze koupit na německé aukci Victima As… Vše se ale nedá měřit penězi, chov musí člověk dělat srdcem a naše stáj všechny své koně zbožňuje. Ale i to srdíčko potřebuje občas vzpruhu a tím by pro nás byla vidina ekonomicky silnějšího a férového klusáckého sportu.

A poslední poznámka - pro ty, kterým ležím majitelské prémie běžné v Evropě takzvaně v žaludku. Za majitelské prémie vydělané Mishanem ve čtyřleté sezóně (plus ještě navíc 6000 Kč za jeho výsledky v celoroční soutěži Relay-Cupu) jsem si mohla dovolit koupit klisnu v hodnotě 3500 euro… Nebyla to správná pobídka pro majitele? Do českého klusáckého sportu tak přibyl další dostihový kůň. Bohužel z finančních důvodů už se nepodařilo realizovat druhý záměr - zařadit klisnu po skončení kariéry do chovu a odchovat tak dalšího klusáka "made in Czech Republic."..





Tento článek si můžete přečíst na webu MISHANO.COM
http://www.mishano.com

Tento článek najdete na adrese:
http://www.mishano.com/modules.php?name=News&file=article&sid=890