Startovní listina Elitloppet 2009 + VIDEO
Publikováno: Sobota, 30.05. 2009 - 23:23:28
Téma: ZAJÍMAVOSTI

Poslední květnový víkend již tradičně patří ve Švédsku klusákům. Největší vrcholem bude nedělní Elitloppet. Do letošního ročníku je pozváno mnoho velkých jmen. Z Ameriky přiletěl absolutní světový rekordman Enough Talk (1:08,1), loni v Elitloppet třetí a také nejrychlejší klisna na kilometrových oválech Buck I St Pat (1:09,9). Oba budou patřit k favoritům dostihu.

Elitloppet 2009

Z Austrálie přicestoval novozelándský rodák Sundons Gift, ale ten pravděpodobně do finálových bojů nezasáhne.
A z Francie přiletěl kvartet koní v čele s dvojnásobným vítězem Ceny Ameriky Offshore Dreamem. Dvojici koní bude mít v rozjížďkách trenérský mág a obhájce loňského double Fabrice Souloy. Loni vítězného Exploit Cafa nahradil Igor Font a Oiseau de Feux, který bude obhajovat druhé místo. Čtvrtým koněm z francouzkého tréninku je Nimrod Borealis, který by na mílové trati neměl hrát podstatnější roli.
Z Itálie přicestuje dvojice koní, Ghibelino se pravidelně umisťuje v dostizích nejvyšší kategorie a klisna Lisa America. Tato čtyřletá dcera Varenneho před měsícem vytvořila světový rekord na 2100 metrů čtyřletých koní na kilometrové dráze časem 1:11,1. Majitel Lou Guida ale zareagoval slovy na pozvání zúčastnit se Elitloppet: "Ne, děkuji. Je to příliš těžký dostih pro čtyřletou klisnu, která startovala před měsícem a připravit jí na rozjížďku a finále. Ale Lisa je tak výjimečná a talentovaná, měli bychom jí dát šanci..."
Slibnou formu ukázal v Oslo Grand Prix Russel November, zvlášť jeho závěr byl zdrzující. Je jedním ze čtyř koní na startu, kteří mají rekord pod 1:10.
Z domácích se představí Commander Crowe, který si 11. května poprvé v životě zaběhl mílovou trať a zvítězil v čase 1:12,7. Tento čas v neděli určitě vylepší, ale jestli dosáhne na finále je otázka. Torvald Palema byl třetí v Olympiatravet a prokázal výbornou formu. Dvojici koní vysílá do boje trenér Stefan Hultman. Jaded poslední běhání vyhrál časem 1:11,5. Triton Sund běhá v drtivé většině na trati 2100 metrů a více. Vyhrál Olympiatravet časem 1:11,1 na 2140 metrů a v Oslo Grand Prix doklusal druhý. Scarlets Aino v posledním startu vyhrál v čase 1:11,3 a bez šancí není. Loňský švédský derby vítěz Sahara Dynamite to bude mít o poznání těžší, postup do finále by byl velkým překvapením.
Z Ameriky, ale nepřiletěli jen skvělí koně, ale i jezdci. Luc Ouellette se představil v Elitloppet již loni, partner Buck I St Pat Tim Tetrick se švédským divákům ukáže poprvé. Tento sympaťák v roce 2007 vytvořil světový rekord, když dokázal zvítězit 1189 krát!

Startovní listina Elitloppet 1. rozjížďka Gr.1 o 425.000 SEK na 1609 metrů - autostart: