Dostihy 4.6.: Pamino, Jerry, Moriah Boko a Time Break OV zazářili
Publikováno: tvrtek, 08.06. 2023 - 18:00:00
Téma: ZPRAVODAJSTVÍ


Nedělním dostihovým dnem v Praze vyvrcholila jarní část klusácké sezóny. Na programu totiž byla nejen Velká červnová cena hl. m. Prahy, kde podruhé už letos dominoval , Pamino se Zdeňkem Vávrou, ale také oba jarní klasické dostihy. Vítězem první části klasické trojkoruny se stala podle očekávání skvělá , Moriah Boko se druhým z bratrů , Vávrových Pavlem, zatímco mezi tříletými se prosadil , Time Break OV, kterého vedla jeho spolumajitelka , Elena Salkovič Volf. Dostihové odpoledne bylo ve znamení tréninkového střediska Chropyně, které vyhrálo plnou třetinu dostihů.Foto: Druhým dílem Zlatého okruhu, Velkou červnovou cenou hlavního města Prahy , bohužel nakonec bez finanční podpory Prahy, dostihový program pěkně vygradoval. Zatímco úvod dostihu patřil Fly Spiritovi a pokračoval dale v režii Elixira de Charnie, Pamino začal dostih vlažněji. Ve druhém kole se už dostával do kontaktu se špicí dostihu a v posledním oblouku dotíral na výborného zástupce Stáje Skree. V cílové rovině pajk přešel Pamino do vedení, a přestože Elixir de Charnie na okamžik musel přestat bojovat, nebylo o jeho vítězství pochyb. Třetí místo získal hezkým závěrem Perceval. Tentokrát byla rychlejší úvodní část dostihu, výsledné kilometrové tempo 1:15,1 je ale skvělým časem na střední trati. Ostatně Elixir de Charnie si o fousek vylepšil osobni rekord. Šampion Pamino získal už 25. vítězství v kariéře.

Foto: Ve většině dostihů odpoledne byli velcí favorité. Včetně zástupkyně stáje Vávra Chropyně 2 Moriah Boko, která měla nejnižší kurz v rámci celého mítinku - 1:1,2. Klisna své příznivce ve Velké ceně televize Praha TV - Velké jarní ceně čtyřletých rozhodně nezklamala. Úvod dostihu sice patřil True Love OV, ale Moriah Boko se během prvního oblouku posunula do kontaktu s čelem dostihu a v posledním kole už tlačila na konto. Do cílové roviny vběhla už na prvním místě a o tři délky za sebou zanechal německého Wiganda Eck, který si u nás zlepšil osobni rekord. Před True Love Ov se ještě dostala na třetí místo Janinn JEso, jež si o 2 sekundy vylepšila osiobní rekord. Moriah Boko a Pavel Vávra si připsali jubilejní 10. společné vítězství.

Foto: Jestliže mezi końmi ročníku 2019 był favorit jasný, mezi loňskými dvouletými je to zatím podle úsloví: každý chvilku tahá pilku... Po nevýrazných prvních výkonech loňských hlavních protagonistů ročníku 2020 byli favority Velké ceny Moravsko-slezského klusáckého spolku - Jarní ceny tříletých v Bravanticích slibně ukázaný Time Break OV a na stejné dráze vítězná Iron Lady OV, tedy dva zástupci úvodní kolekce plemeníka Nato Dreama. Na startu bohužel zacválal loňský klasický hrdina Nolan Boko. Do čela se dostal korunní princ loňského ročníku dvouletých Best of Joker, ke kterému se do dvojice posunul Time Break OV. K oběma se záhy připojil do kontaktu třetí stopou Amigo OV, naběhal ale metry navíc a v cíli se nakonec musel spokojit se třetím místem. V nikterak rychlém tempu se dvojice tochovických zástupců dostala až do cílové roviny, kde o krátkou hlavu získal první životní vítězství Time Break OV , syn druhé z derby a vítězky Jarní ceny čtyřletých Tamtam Ok. Svěřenci Mykoly Volfa stačilo dosáhnout kilometrového tempa 1:20,1. Překvapením bylo čtvrté místo zlepšené Valentýnky Cub, zatímco Iron Lady OV vyrobila cvalovou chybu a získala tak jen poslední tabulové místo.
Pátý díl celoročního seriálu Trotteur Francais, Memoriál Václava Bořka-Dohalského nejprve vodil zklidněný Handi de Latour a posléze ho vystřídal Ho My Dy De Jefma. Půl kola před cílem se chopil iniciativy favorit Ideal Majyc a obří černý hřebec se o pár chvil později postaral o druhý koňský hattrick aktuální sezóny (a opět se jedná o koně francouzského plemene). Zástupce Stáje Viktoria vyhrál ve svém nejlepším letošním výkonu na pražské dráze 1:18,6 na střední trati před slibně celý dostih klusajícím Handi De Latour. Třetí příčka patřila Ho My Dy de Jefma, když čtvrtý Embargo dUkraine po dlouhé době vyrobil v dostihu cvalovou chybu.


Foto: Odpoledne otebřel Handicap Horse Sports s.r.o.., ktyerý dopadl podle očekávání . Desetilůetý Mer Tur stáje Alet přinesl první letošní vítězství Jindřich Klaubečnshcalkovio, Stáji Alet a trenéru Pavlu Tvrzovi. Durhá podle očekává skončila německá Just Call před trojicí koní trenérky Kalčíkové. Mer Ture vyběhl z mety 1690 metrů kvalitní kilometrové tempo 1:17,9 a získal tak už 10. vítzství se svým stálým jezdcem.
Foto: Handicapové Ceny Střední školy dostihového sportu a jezdectví se bohužel nezúčastnili koně z Okřešic a tak na krátkou trať vyrazila jen sedmička koní. Favorit Calipso byl hned v prvním obloku poškozený a tak měla Frajerka Misi se svým trenérem Ondřejem Kozlem cestu k vítězství ulehčenou, i když druhá Naska OV jí byla důstojným soupeřem. Třetí doběhl nejlepší z koní zdejší dostihové školy Ofarim Venus. Frajerka Misi startuje za Stáj Tečovice a určitě udělala velkou radost svému chovateli JUDr. Šímovi. Stala se tak jedním ze dvou vítězů českého chovu pátého klusáckého mítinku.
Foto: V Ceně 30. narozenin Quincy Kelder bylo zřejmé, že trojice zástupců tuzemských tréninkových central má dva těžké soupeře z Německa. V tuzemsku již etablovaný Flapjack a poprvé tu startujcící Hanke Palace Green za to vzali zostra už od startu a jediným z našich koní, kdo s nimi dokázal držet krok, byl Bucephalos Misi, jenž se před koncem posledního obluku dostal před cválajícího Flapjacka. A I když dokázal Davidem Dobrovolným vedený hnědák klusat ve druhém kole stejně rychle, jako vítěz, Hanke Palace Green s Marisou Bock v sulce si k nám přijel pro své první životní vítězství (z 12 startů). Bývalý majitel (Petr Nowicki) a současná majitelka (Petra Suchá) oslavenkyně Quincy Kelder tak předávali čestné ceny vítězi z německé stáje Gesvea.
Foto: Cena zemědělce Zdeňka Vávry znamenala letošní vstup do sezóny pro šampiona koní ročníku 2018 Jerryho, který si ve své kariéře zasloužil jen superlativy. A jeho jezdec, tenér, majitel a chovatel v jedné osobě Ivan Coufal přivezl do Prahy derby-vítěze 2022 v plném lesku. Dostihu se sice zúčastnilo jen kvarteto koní, ale troufám si tvrdit že I vice soupeřů v poli by nic neudělalo s faktem, že Jerry předvedl výkon hodný adepta dostihů Zlatého okruhu. V prvním oblouku vyvinul silné tempo a do následné roviny vběhl už na čele a soupeřil jen s časem. Cílem proběhl Jerry o sedm délek ve vyrovnaném osobním rekordu 1:14,5 před Leroyem W, který měl být správně diskvalifikovaný pro cválání na začátku cílové roviny. Třetí místo získala statečná Masada, která zaběhla tempo 1:15,4, což je její nejlepší kilometrový výkon od loňského června.


Foto: Dalšín německým koněm, který si přijel do Prahy pro premiérové vítězství, byl pětiletý zástupce stáje Haslbeck Lydia Avici. Po uzávěrce startky na Cenu Pražského magazínu ho jeho trebér Robert Pletschacher rozběhal čtvrtým místem v čase 1:19,3 na trati 2100 metrů ve Pfarrkirchenu. Avici přešel ihned o startu do vedení, a přestože v prvním oblouku vyrobil cvalovou chybu a propadl se tak na třetí příčku za Romeo Pro a Glagola, v cílové rovině dokázal o dvě délky zvítězit nad polobratrem Radiuse Romeem Pro.

Vícenásobní vítězové sezony 2023:
Elixir de Charnie (Stáj Skree) 3 vítězství, vč. dostihu Trotteur Francais
Ideal Majyc (stáj Viktoria) 3 vítězství vč. dostihů Trotteur Francais
Moriah Boko (stáj Vávra Chropyně 2) 2 vítězství vč. Jarní ceny čtyřletých
Pamino (Stáj Viktoria) 2 vítězství (dostihy Zlatého okruhu)
Höwings Butterfly (Německo) 2 vítězství
Janinn JEso (Stáj Květná) 2 vítězství vč. dostihu Trotteur Francais
Malcom Venus (Německo) 2 vítězství

Fotografie: Viktor Král. Pokud máte zájem o fotografie, kontaktujte ho v soukromé zprávě na Facebooku, anebo prostřednictvím emailu: horseman0@seznam.czTento článek si můžete přečíst na webu MISHANO.COM
http://www.mishano.com

Tento článek najdete na adrese:
http://www.mishano.com/modules.php?name=News&file=article&sid=1432